I-264 EB & Ramp over US 31w (dixie Hwy)
Fair Condition52 years old81,002 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.7 Mi W Of Ky 1865 |
| Carries | I-264 EB & Ramp |
| Crosses | US 31w (dixie Hwy) |
| Coordinates | 38.18528, -85.81306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.3 ft (44.3 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Area | 1333.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,002 (2020) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00266N |