Us31w & I-264 Rmps over Mill Creek
Fair Condition52 years old58,500 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 250 Ft S Of I-264 |
| Carries | Us31w & I-264 Rmps |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 38.18444, -85.81361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 343.2 ft (104.6 m) |
| Deck Area | 742.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00275N |