I-64 over L&i Rr & Northwestern
Fair Condition54 years old58,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.75 Mi E Of US 150 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | L&i Rr & Northwestern |
| Coordinates | 38.26306, -85.77250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2115.8 ft (644.9 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 18508.6 sq m |
| Main Spans | 22 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,404 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00285N |