La1215 over Toledo Bend Lake
Poor Condition59 years old1,532 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.29 Mi. West Of La 191 |
| Carries | La1215 |
| Crosses | Toledo Bend Lake |
| Coordinates | 31.53200, -93.69030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 445.8 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,532 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301320702291 |