Tobe Nabours RD over Trib.toledo Bd
Poor Condition58 years old60 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Tobe Nabours Road |
| Carries | Tobe Nabours RD |
| Crosses | Trib.toledo Bd |
| Coordinates | 31.53657, -93.62470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331322933751 |