La1215 over Toledo Bend Lake
Poor Condition58 years old1,532 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.08 Mi. West Of La 191 |
| Carries | La1215 |
| Crosses | Toledo Bend Lake |
| Coordinates | 31.53587, -93.67270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 540.1 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,532 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301320701081 |