Brandon RD over Hurricane Creek
Good Condition33 years old60 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Approx. 4 M. SE Of La 475 |
| Carries | Brandon RD |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 31.56259, -93.62320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 237.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331338933741 |