La0191 over Beech Bayou
Good Condition44 years old1,210 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.08 Mi. North Of La 1215 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Beech Bayou |
| Coordinates | 31.56196, -93.65390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 371.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,210 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320136651 |