Is 95 SB over Csx Transportation
Fair Condition56 years old187,920 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.75 M N Of Guilford Road |
| Carries | Is 95 SB |
| Crosses | Csx Transportation |
| Coordinates | 39.16550, -76.81156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 842.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 187,920 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130064012 |