Guilford Road over Is 95 Sbr
Fair Condition57 years old15,711 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.74 Miles N Of US 1 |
| Carries | Guilford Road |
| Crosses | Is 95 Sbr |
| Coordinates | 39.15981, -76.82343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1085.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,711 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130067010 |