Md 32 Ramp B(2) over Guildford Road
Fair Condition56 years old8,048 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.06 Mile South Of Is 95 |
| Carries | Md 32 Ramp B(2) |
| Crosses | Guildford Road |
| Coordinates | 39.15741, -76.82214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 578.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,048 (2006) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130065010 |