HWY Marshall ST over Water N Br Hoosic River
Fair Condition70 years old6,904 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Berkshire |
| Location | Between Rte2 & River ST |
| Carries | HWY Marshall ST |
| Crosses | Water N Br Hoosic River |
| Coordinates | 42.70245, -73.11365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 227.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,904 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N1400801JMUNNBI |