HWY Bliss ST over Water Mill River
Fair Condition21 years old3,103 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 200 South Of Nonotuck ST |
| Carries | HWY Bliss ST |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.32908, -72.67524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 306.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,103 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190238RLMUNNBI |