HWY Pine ST over Water Mill River
Fair Condition176 years old14,741 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 300 E Int Florence RD |
| Carries | HWY Pine ST |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.33064, -72.67894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.8 ft (29.5 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 383.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,741 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190240MEMUNNBI |