HWY Maywood ST over Water Beaver Brook
Fair Condition96 years old3,717 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. W Of Park AVE |
| Carries | HWY Maywood ST |
| Crosses | Water Beaver Brook |
| Coordinates | 42.25390, -71.83020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 135.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,717 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440071E1MUNNBI |