ST 9 /st12/park over Water Beaver Brook
Fair Condition116 years old32,720 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 40 E Of Bev Brk PKWY |
| Carries | ST 9 /st12/park |
| Crosses | Water Beaver Brook |
| Coordinates | 42.25037, -71.83083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Area | 423.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,720 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440721L3DOTNBI |