I 290 over Water Middle River
Fair Condition60 years old43,750 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1m S Of Cambridge St. |
| Carries | I 290 |
| Crosses | Water Middle River |
| Coordinates | 42.24258, -71.80948 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.4 ft (17.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 199.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,750 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441101RUDOTNBI |