HWY Mckeon RD over Water Middle River
Fair Condition102 years old10,100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 250 Ft S Of Riverside ST |
| Carries | HWY Mckeon RD |
| Crosses | Water Middle River |
| Coordinates | 42.24234, -71.80898 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.3 ft (25.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 487.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,100 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W440321E3MUNNBI |