I 290 EB over HWY Mckeon RD
Fair Condition60 years old49,028 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. E Of College Sq. |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | HWY Mckeon RD |
| Coordinates | 42.24252, -71.80904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 376.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,028 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441081RVDOTNBI |