HWY Hamilton ST over Rr Mbta/csx
Fair Condition95 years old7,497 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 0.3 Mi West Of Lake AVE |
| Carries | HWY Hamilton ST |
| Crosses | Rr Mbta/csx |
| Coordinates | 42.25898, -71.76114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 291.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,497 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W4403123CDOT634 |