I 290 EB over Comb 4 City Sts & Csx
Fair Condition68 years old64,769 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1000 Ft N Of Harrison ST |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | Comb 4 City Sts & Csx |
| Coordinates | 42.26078, -71.79340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1555.1 ft (474 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 8200.2 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64,769 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W440821T7DOTNBI |