HWY Franklin AVE over HWY Csx Access Road
Good Condition13 years old9,613 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1/4 Mi N. Grafton ST |
| Carries | HWY Franklin AVE |
| Crosses | HWY Csx Access Road |
| Coordinates | 42.26034, -71.78899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.8 ft (28.6 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 277.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,613 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44084BCYMUNNBI |