HWY Plantatn ST over Rr Mbta/csx
Good Condition92 years old12,839 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 0.1 Mi S Of ST 9 |
| Carries | HWY Plantatn ST |
| Crosses | Rr Mbta/csx |
| Coordinates | 42.27204, -71.76976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 519.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,839 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W4403023DDOT634 |