I 290 EB over HWY E Central ST
Poor Condition68 years old65,611 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 100 Ft West Of Mulbury ST |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | HWY E Central ST |
| Coordinates | 42.26571, -71.79332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 907.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,611 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440911T9DOTNBI |