I 290 Shwby ST Ofr over HWY Mbta Pkng Accss
Fair Condition66 years old9,146 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi.e.of Washington Sq. |
| Carries | I 290 Shwby ST Ofr |
| Crosses | HWY Mbta Pkng Accss |
| Coordinates | 42.26219, -71.79287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 381.9 ft (116.4 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1105.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,146 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440821TTDOTNBI |