I 290 Grftn ST Onr over HWY Keese ST
Fair Condition66 years old8,690 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .3 Mi N Of Hamilton ST |
| Carries | I 290 Grftn ST Onr |
| Crosses | HWY Keese ST |
| Coordinates | 42.25876, -71.79308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.0 ft (107.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 879.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,690 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440821TRDOTNBI |