HWY Harrison ST over I 290
Poor Condition68 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. E. Of Water St. |
| Carries | HWY Harrison ST |
| Crosses | I 290 |
| Coordinates | 42.25589, -71.79518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 662.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W44083212DOTNBI |