St122 A/vernon ST over I 290
Fair Condition67 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi E Of Kelly Sq |
| Carries | St122 A/vernon ST |
| Crosses | I 290 |
| Coordinates | 42.25396, -71.79717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 688.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W440851N9DOTNBI |