I 290 over HWY Seymour ST
Fair Condition67 years old126,972 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi West Of ST 122a |
| Carries | I 290 |
| Crosses | HWY Seymour ST |
| Coordinates | 42.24948, -71.80007 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 530.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126,972 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440871T6DOTNBI |