I 290 WB over HWY Ashmont AVE
Good Condition67 years old34,298 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .2 Mi. E. Of C0llege Sq. |
| Carries | I 290 WB |
| Crosses | HWY Ashmont AVE |
| Coordinates | 42.24809, -71.80085 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.4 ft (24.8 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 513.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,298 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W440881RYDOTNBI |