I 290 WB over Other 146 Ramp & Pwrr
Fair Condition60 years old42,881 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. W Of Cambridge St. |
| Carries | I 290 WB |
| Crosses | Other 146 Ramp & Pwrr |
| Coordinates | 42.24399, -71.80386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 358.9 ft (109.4 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 1859.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,881 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441091T1DOTNBI |