St146 NB Off Ramp over Other Bikeway
Good Condition20 years old16,858 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | I290 NB On Ramp |
| Carries | St146 NB Off Ramp |
| Crosses | Other Bikeway |
| Coordinates | 42.24538, -71.80224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 227.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,858 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44152AKVDOTNBI |