I 290 EB over Other 146 Ramp & Pwrr
Fair Condition60 years old42,189 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .1 Mi. W. Of Cambridge ST |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | Other 146 Ramp & Pwrr |
| Coordinates | 42.24379, -71.80381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 349.7 ft (106.6 m) |
| Max Span | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 1801.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,189 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441091T0DOTNBI |