I 290 over St146 Millbury ST
Good Condition19 years old96,092 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Mm16.8; 100 S Cambrg ST |
| Carries | I 290 |
| Crosses | St146 Millbury ST |
| Coordinates | 42.24501, -71.80285 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 469.8 ft (143.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Area | 4868.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 96,092 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44160AUGDOTNBI |