RTE I278 over 34th Avenue
Good Condition71 years old143,258 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .1 Mi S Jct I278 & SH 25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 34th Avenue |
| Coordinates | 40.75241, -73.89772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Area | 1370.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143,258 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230679 |