RTE I278 over Northern BLVD
Good Condition22 years old143,258 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Jct I278 & SH 25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Northern BLVD |
| Coordinates | 40.75414, -73.89879 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Area | 2505.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143,258 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230680 |