RTE I278 over 32nd AVE
Good Condition22 years old59,491 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Bqe EB Over 32 AVE |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 32nd AVE |
| Coordinates | 40.75623, -73.89973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 378.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,491 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230690 |