RTE I278 over 31st Avenue
Good Condition24 years old5,477 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3 Mi N Jct I278 & SH 25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 31st Avenue |
| Coordinates | 40.75766, -73.90092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 503.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,477 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230740 |