31st Street over RTE I278 RTE I278 Metr
Fair Condition89 years old6,640 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .8 Mi W I278+gcp |
| Carries | 31st Street |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 Metr |
| Coordinates | 40.77053, -73.91754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Area | 926.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,640 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230657 |