49th Street over RTE 907m RTE 907m
Fair Condition89 years old1,061 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 0.87 Mi S Jct Gcp&bqe |
| Carries | 49th Street |
| Crosses | RTE 907m RTE 907m |
| Coordinates | 40.76764, -73.90176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 588.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,061 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230890 |