RTE I278 over 31 AVE
Good Condition22 years old77,891 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .3 Mi N I278+25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 31 AVE |
| Coordinates | 40.75779, -73.89969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 382.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,891 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230760 |