I-670 Ramp SB over Ir 670 Rmpb Ovr Scioto R
Good Condition24 years old35,950 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | East Of Grandiew AVE |
| Carries | I-670 Ramp SB |
| Crosses | Ir 670 Rmpb Ovr Scioto R |
| Coordinates | 39.96886, -83.04339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 335.6 ft (102.3 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 941.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,950 (2003) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505770 |