Ir 670 M.l. EB WB over Ir 670 M.l.ovr Scioto Rv
Good Condition24 years old80,607 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | East Of Grandview AVE |
| Carries | Ir 670 M.l. EB WB |
| Crosses | Ir 670 M.l.ovr Scioto Rv |
| Coordinates | 39.96823, -83.04399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 328.7 ft (100.2 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 145.7 ft (44.4 m) |
| Deck Area | 4448.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80,607 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505762 |