SR 57 over 36th Street Ditch
Fair Condition76 years old16,389 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.31 Mi North Of SR 254 |
| Carries | SR 57 |
| Crosses | 36th Street Ditch |
| Coordinates | 41.43789, -82.12004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 207.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,389 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4703030 |