East River Rd. over French Ck
Fair Condition126 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.2 Miles South Of 611 |
| Carries | East River Rd. |
| Crosses | French Ck |
| Coordinates | 41.45812, -82.10563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 133.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734000 |