Industrial Parkway over Third ST Over Bo Rr
Good Condition44 years old4,731 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 850ft W. Of Gateway BLVD |
| Carries | Industrial Parkway |
| Crosses | Third ST Over Bo Rr |
| Coordinates | 41.36600, -82.12143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 381.9 ft (116.4 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1489.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,731 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770803 |