West Bridge Street over WB Black Riv W Bridge ST
Fair Condition116 years old4,731 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 300ft East Of W. River ST |
| Carries | West Bridge Street |
| Crosses | WB Black Riv W Bridge ST |
| Coordinates | 41.37000, -82.11692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 333.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,731 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770404 |