Mussey Avenue over WB Black River
Fair Condition122 years old3,748 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 750ft West Of West AVE |
| Carries | Mussey Avenue |
| Crosses | WB Black River |
| Coordinates | 41.35290, -82.11386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 517.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1904 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,748 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770242 |