Fuller Rd. over E.br.black Rv Fuller
Fair Condition30 years old6,333 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .14mi.east Of |
| Carries | Fuller Rd. |
| Crosses | E.br.black Rv Fuller |
| Coordinates | 41.34708, -82.09471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 346.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,333 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735293 |