Third Street over WB Black Riv Third ST
Good Condition51 years old6,134 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 450ft West Of West AVE |
| Carries | Third Street |
| Crosses | WB Black Riv Third ST |
| Coordinates | 41.36511, -82.11263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 791.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,134 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770293 |